Strona Główna · Galeria · Forum · Video · Zwierzaki · Odgłosy Zwierząt · Sklep Zoologiczny · Ciekawostki · Zwierzęta · Serwis Listopad 17 2019 15:38:25
Nawigacja
O ZWIERZĘTACH
Serwis ozwierzetach.npx.pl jest stworzony
dla miłośników zwierząt.
Na nim znajdziesz: Informacje o zwierzętach,
zdjęcia zwierząt, oferty sprzedaży zwierząt,
możliwość napisania coś o swoim zwierzaku
i bardzo wiele innych możliwości.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 58
Najnowszy Użytkownik: Corpos14
Na Forum
Najnowsze Tematy
Im happy I now regis...
hublot classic grand...
replica watches Hami...
concord swiss replic...
swiss jaeger lecoult...
Najciekawsze Tematy
Coś nowego na str... [9]
Sklep Zoologiczny [4]
Czy świnki morski... [4]
Czy papużki można... [4]
Ciekawostki [2]
Kontakt
GG: 37606266
Ostatnio zapisany zwierzak
Ostatnio dodany zwierzak:

Kot pospolityImka

Przeglądaj zwierzaki »
Burgundzki
Przodków tej rasy znano już we wczesnym średniowieczu, gdzie hodowane były dla pozyskiwania cennego mięsa. Starania o utrwalenie i uznanie jako rasy królika burgundzkiego rozpoczęto z początkiem XX wieku, oficjalnie uznana została we Francji w 1914 roku pod nazwą fauve de Bourgogne (płowy z Burgundii). Królik burgundzki od początku istnienia hodowany był w celach produkcji mięsnej ale ceniony był również przez przemysł futrzarski ze względu na dość dobrą jakość okrywy włosowej i oryginalną żółtą barwę. Obecnie rasa ta jest powszechnie hodowana w krajach europejskich, a swoją popularność zawdzięcza bardzo dobrym przyrostom masy ciała, wydajności rzeźnej w granicach 60%, jak również dobrej płodności oraz świetnie rozwiniętemu instynktowi macierzyńskiemu u samic. Zdaniem wielu ekspertów rasa ta jest jedną z najlepszych wśród ras wyróżniających się wybitnymi walorami użytkowymi. Warto zwrócić uwagę na różnice dotyczące barwy i długości uszu u królika burgundzkiego. We Francji kraju swojego pochodzenia w przebiegu lat zmieniono zasadniczo barwę królika burgundzkiego. Obecnie w tym kraju barwa tej rasy jest prawie czerwona jak u królika nowozelandzkiego czerwonego i w niczym nie przypomina pierwotnej barwy żółtej (płowej). W większości krajów królik burgundzki uznany jest w barwie żółto-czerwonej. Pierwotną barwę zachowali jedynie hodowcy w Holandii, również we Włoszech i Czechach preferuje się kolor żółty u królika burgundzkiego. Równie ciekawe jest zróżnicowanie w długości uszu. Powszechnie uznaje się, że rasa ta posiada nieco dłuższe uszy niż inne rasy średnie. Wzorzec francuski idealną długością określa 11,5-12,5 cm i niedopuszczalna jest długość poniżej 11cm lub powyżej 13cm. We Włoszech maksymalną jest 14cm, w Szwajcarii idealne jest 13,5-14,5cm, a w Holandii za minimalną uznaje się 13cm, idealną 14cm, a maksymalną aż 15cm. Wszystkie te rozbieżności reguluje wzorzec europejski, który określa barwę królika burgundzkiego jako jasno-żółto-czerwoną, a za idealną długość uszu uznaje 11-13cm. Warto dodać, że we wzorcu europejskim figurują dwa typy królika burgundzkiego jako odrębne rasy tj; ogólnie uznany burgundzki powszechnie hodowany w Europie (również w Polsce) oraz tzw. oryginalny czerwony burgundzki (typ francuski). Królik burgundzki jest głównie hodowany w celach produkcji mięsnej, zarówno w czystości rasy jak i krzyżówkach międzyrasowych. Rasa ta posiada ku temu świetne predyspozycje: mniejsza głowa, słabsze uszy i skóra, wybitne umięśnienie, płodność i przyrosty masy ciała. Dużą popularność królika burgundzkiego w innych krajach sprawiła, że także w Polsce od pewnego czasu można zaobserwować wzrost zainteresowania hodowlą tej cenionej rasy, która jak można sądzić z czasem również w naszym kraju stanie się jedną z podstawowych w hodowli.

Opis rasy.

Rasa zaliczana do ras średnich, idealna masa ciała 4,0-5,3kg. Harmonijna budowa ciała, tułów krępy, walcowaty, dobrze umięśniony, dobrze rozwinięty przód i zad, głowa mocno osadzona na krótkiej szyi, szeroka u samców szczególnie w partii czoła i nosa. Kończyny przednie średnio długie. Uszy mięsiste o zaokrąglonych końcach o długości 11,5-13cm. Okrywa włosowa gęsta w podszyciu, sprężysta o długości około 3cm. Barwa okrywy włosowej piaskowo-czerwona (żółto-czerwona) równomiernie rozłożona na całym ciele włączając głowę, uszy i kończyny. Obwódki oczne, wewnętrzne strony kończyn, brzuch i spód ogona mają barwę jasno-kremową. Barwa włosów podszyciowych nieznacznie jaśniejsza niż barwa okrywy. W barwie podszycia na brzuchu dopuszczalna jest barwa kości słoniowej, a na spodzie ogona nawet biała i nie jest to wadą. Barwa oczu brązowa, pazurki ciemno-rogowe.
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | fashionideas.icu