Strona Główna · Galeria · Forum · Video · Zwierzaki · Odgłosy Zwierząt · Sklep Zoologiczny · Ciekawostki · Zwierzęta · Serwis Listopad 17 2019 15:37:50
Nawigacja
O ZWIERZĘTACH
Serwis ozwierzetach.npx.pl jest stworzony
dla miłośników zwierząt.
Na nim znajdziesz: Informacje o zwierzętach,
zdjęcia zwierząt, oferty sprzedaży zwierząt,
możliwość napisania coś o swoim zwierzaku
i bardzo wiele innych możliwości.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 58
Najnowszy Użytkownik: Corpos14
Na Forum
Najnowsze Tematy
Im happy I now regis...
hublot classic grand...
replica watches Hami...
concord swiss replic...
swiss jaeger lecoult...
Najciekawsze Tematy
Coś nowego na str... [9]
Sklep Zoologiczny [4]
Czy świnki morski... [4]
Czy papużki można... [4]
Ciekawostki [2]
Kontakt
GG: 37606266
Ostatnio zapisany zwierzak
Ostatnio dodany zwierzak:

Kot pospolityImka

Przeglądaj zwierzaki »
Prehistoryczne konie
Koń domowy - jest kopytnym ssakiem roślinożernym. Jego nazwa naukowa to Equus caballus należy do rodziny Equidae.

Historia konia domowego jest dobrze udokumentowana. Wiemy, że jego bezpośrednim przodkiem był Eohippus, ( tzn. koń jutrzenki lub świtu), który żył w eocenie 54-38 mln lat temu. Jego skamieniałe szczątki wskazują, iż był o wiele mniejszy od współczesnego konia domowego i miał zaledwie 40-50 cm wysokości, nie miał zębów ani rogów, nie był tez szczególnie szybki. Nie miał kopyt, lecz biegał na palcach jak pies. Na przednich kończynach miał cztery palce, na tylnych trzy. Jedyną ochronnę zapewniało mu jego umaszczenie, gdyż posiadał pręgi jak u zebry, które czyniły go niewidocznym w zalesionym środowisku. Był roślinożercą i pozostał nim też wiele milionów lat później.

Eohippus

Był bardzo niepodobny do współczesnego konia, to też naukowcy nie mogli uwierzyć, aby między tymi zwierzętami istniał jakikolwiek związek. Dopiero kolejne znaleziska pochodzące z okresu przejściowego jasno wskazały na przebieg ewolucji prowadzącej do powstania współczesnego konia.Pozostał roślinożercą, ale w wyniku ewolucji stał się większy, szybszy, rozwinął się także mózg.

Mesohippus,

Wielkości owcy i ciągle pasiasty biegał już dużo szybciej. Każda jego kończyna była zakończona już trzema palcami. Żył w epoce oligoceńskiej, czyli mniej więcej przed 30 milionami lat.

Pliohippus,

Żył w plejstocenie, był pierwszym koniem, którego nogi opierały się na jednym palcu. Konie tamtych czasów były wielkości kuca, zamieszkiwał stepy gdzie jedynym sposobem obrony przed atakami drapieżników była ucieczka, a głównym pożywieniem trawa. Konie dostosowały się do środowiska umaszczeniem. Początkowo nosiły jeszcze pręgi na szyi, zadzie i kończynach, ale potem przeważało jednolite brązowe umaszczenie.

Potem klimat zaczął się szybko zmieniać. W epoce lodowcowej i trochę później zaczęły kształtować się nowe strefy klimatycznie, a konie przystosowały się do nich. Różne warunki wpływały na kształtowanie się różnych ras.

Koń współczesny

Wykształcił się prawdopodobnie na tej części lądu, gdzie obecnie znajduje się Ameryka Pn. Z tamtych rejonów konie zawędrowały do innych części świata. Znaleziska kopalne wskazują, ze gatunek rozwijał się pomyślnie na obydwu kontynentach amerykańskich około dwóch milionów lat temu. Lecz po dłuższym czasie w dziwny sposób wszystkie konie wyginęły.

W tym czasie konie żyły również na innych kontynentach świata, jednak lądowy przesmyk został zalany przez morze, co uniemożliwiło naturalny powrót gatunku na kontynent amerykański.

Dopiero hiszpańscy kolonizatorzy sprowadzili ze sobą konie, przyczynili się do mimowolnie do rekonstrukcji wymarłego gatunku na teren Ameryki. Dzikie konie, zwane mustangami, nie są gatunkiem pierwotnie dziko żyjącym, lecz uciekinierami z hodowli.

J.F

Na podstawie książki Christiane Gohl

Jazda konna
Komentarze
Alinka dnia styczeń 06 2012 14:40:52
witaj, ciekawy artykuł - w tytule jednak pojawił się błąd - prehistoria przez samo "h". My byliśmy na wakacjach na Mazurach tam w rezerwacie w Popielnie żyją dziko koniki polskie jakbyś chciał/a poczytać to polecam http://www.popielno.pl/koniki_polskie.html
Scorpion dnia styczeń 18 2012 12:05:48
Cieszę się że Ci się podoba smiley
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | fashionideas.icu